Miami, FL – W środę, 13 marca, na amerykańskie wody zawitał największy buque (statek szkolny) w Ameryce Łacińskiej, peruwiański BAP Unión. Statek, który zacumował w sercu Miami, jest hołdem dla korwety z XIX wieku pod dowództwem admirała Miguela Grau. BAP Unión rozpoczął swoją pierwszą podróż dookoła świata w czerwcu 2023 roku, mając na celu powrót do Peru w kwietniu 2024.

Z charakterystycznym brązowym rzeźbionym masztem przechodnim wizerunkiem Inkaskiego władcy Tupac Yupanqui, statek przyciągnął uwagę, cumując w Maurice Ferré Park przy Biscayne Blvd. Już od godziny 7:00 rano stał się punktem centralnym dla mieszkańców Słońca i szerokiej publiczności, zapraszając na pokład od 13 do 17 marca.

Zbudowany z żelaznym kadłubem i ożaglowaniem typu bricbarca, BAP Unión, posiadający cztery maszty, może rozwinąć prędkość do 10 węzłów. Jego imponujące wymiary to ponad 115 metrów długości, 13,5 metra szerokości i 53,5 metra wysokości, przy wyporności 3.500 ton. Kapitan José Arce Corzo, dowódca jednostki, podkreślił dumę z faktu, iż statek został zbudowany całkowicie w stoczniach Servicios Industriales de la Marina (SIMA), co świadczy o wysokim poziomie technologicznym i specjalistycznym kunszcie instytucji.

Plotki Miami Bap Unón 2
BAP Unión – Plotki Miami

BAP Unión wyruszył w swoją historyczną podróż 17 czerwca 2023 roku, zaplanowaną na 10 miesięcy. Ekspedycja ta ma na celu nie tylko zaprezentowanie umiejętności i zdolności obecnej załogi, ale również oddanie hołdu marynarzom przeszłości.

Historia statku BAP Unión sięga 22 grudnia 2014 roku, kiedy to został zwodowany. Jego nazwa jest hołdem dla korwety Unión, francuskiego buque wykorzystywanego przez peruwiańską marynarkę wojenną w XIX wieku, zwłaszcza podczas wojny z Chile. Pod dowództwem admirała Miguela Grau Seminario, uważanego za bohatera narodowego, korweta nigdy nie dostała się w ręce wroga.

Jako że Miami zostało wybrane na jedną z przystani ze względu na „silne historyczne więzi” między Peru a Stanami Zjednoczonymi oraz znaczącą peruwiańską diasporę w Floridzie, BAP Unión ma za zadanie promować kulturę peru i wzmocnić markę kraju na świecie.

Podczas swojej podróży, BAP Unión odwiedzi 22 porty w 16 krajach, rozpoczynając od Tahiti, przez Guam, Tokio, Busan, Singapur, aż po Bombaj i wiele innych, włącznie z przejściem przez Kanał Sueski, dotykając portów w Europie, Afryce, aż po powrót do portu macierzystego w Callao.

W trakcie pobytu w Miami, na pokładzie BAP Unión odbędą się wydarzenia kulturalne związane z peruwiańską marinierą, na które zaproszona została Scarlet D’Carpio, aby swoim wokalnym talentem uświetnić ceremonię inauguracji. To wyjątkowa okazja, aby z bliska poznać bogactwo kulturowe Peru,

Share.