Najnowsze Plotki z Miami
113
7615

W świecie muzyki latynoskiej dokonuje się historia, a Shakira oraz Karol G stoją na czele tej zmiany. Ich wspólny singiel „TQG” (akronim od „Te Quedó Grande”), wydany 24 lutego 2023 roku przez Universal Music Latino, osiągnął monumentalny sukces, przekraczając 1 miliard wyświetleń na YouTube. Ten hit, będący piątym singlem z czwartego albumu studyjnego Karol G, „Mañana Será Bonito” (2023), znajdzie się również na nadchodzącym dwunastym albumie studyjnym Shakiry, „Las Mujeres Ya No Lloran” (2024).

Osiągnięcie to jest nie tylko świadectwem globalnego uznania i wpływu muzyki latynoskiej, ale również znaczącym kamieniem milowym w karierach obu artystek. „TQG” stał się pierwszym singlem numer jeden Karol G i Shakiry na liście Billboard Global 200, a także zadebiutował na siódmym miejscu na liście US Billboard Hot 100. Dla Karol G jest to pierwszy singiel w pierwszej dziesiątce, a dla Shakiry – szósty. Utwór zdobył rekord Guinnessa za najwyżej notowany hiszpańskojęzyczny utwór w wykonaniu kobiet na liście Hot 100.

Shakira i Karol G 2 świętują sukces piosenki TQG z 1 miliardem wyświetleń na YouTube

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) uznała „TQG” za piętnasty najlepiej sprzedający się globalny singiel 2023 roku, osiągając 1,18 miliarda równoważników strumieni subskrypcyjnych na całym świecie. Ponadto piosenka otrzymała trzy nominacje na 24. corocznej gali Latin Grammy Awards w kategoriach: Piosenka Roku, Najlepsza Piosenka Urban i Najlepsze Urban Fusion/Występ, zdobywając nagrodę w tej ostatniej kategorii. Utwór został również wyróżniony na MTV Europe Music Award i MTV Video Music Award za najlepszą współpracę, co było pierwszym zwycięstwem Karol G na VMA i umocniło Shakirę jako latynoską artystkę z największą liczbą zwycięstw w historii VMA.

W rozmowie z Billboardem, Karol G ujawniła, że piosenka została napisana we współpracy z Ovy on the Drums i Keityn Cruz podczas sesji nagraniowej do „Mamiii”, kolaboracji z amerykańską piosenkarką Becky G. Artystka podzieliła się, jak doszło do powstania piosenki i co ona dla niej oznacza, podkreślając, że choć inspiracją były osobiste doświadczenia, to jednak jej celem jest tworzenie muzyki, która opowiada uniwersalne historie, z którymi mogą się utożsamiać słuchacze.

Share.

87 komentarzy