Miami, FL — W sennych, pełnych słońca krajobrazach Florydy, gdzie palmy kołyszą się leniwie na wietrze, a turystyści w klapkach robią zakupy w sklepach z pamiątkami, rozegrała się historia niczym wyciągnięta z filmu szpiegowskiego. Tylko zamiast smukłych Aston Martinów mamy białego Forda Mustanga, a w roli złoczyńcy – rosyjskiego szpiega, który mógłby równie dobrze być kucharzem w eleganckiej restauracji.

Tajemniczy-szpieg-Mustang-i-zagadka-22Syndromu-Hawanskiego22-3
Plotki Miami — https://plotkimiami.com

Pościg Rosyjskiego Szpiega na Florydzie niczym z Filmu Akcji

Vitalli Kovalev, bo o nim mowa, został zatrzymany podczas rutynowej kontroli drogowej w Florida Keys, która – jak się później okazało – mogła mieć związek z tajemniczym „Syndromem Hawańskim”. Co ciekawe, Kovalev nie ułatwił zadania funkcjonariuszom, prowadząc swój biały Mustang z prędkością 85 mil na godzinę w strefie, gdzie obowiązuje limit 55. Po krótkim pościgu, którego nie powstydziłby się sam James Bond, nasz rosyjski przyjaciel zakończył swą jazdę w lesie, dzięki sprytnemu zastosowaniu kolczatki przez funkcjonariuszy.

Znaleziska z Bagazu: Paszport i Tajemnicze Urządzenie

Ale to nie koniec atrakcji! Po zatrzymaniu w bagażu naszego protagonisty znaleziono rosyjski paszport i urządzenie do kasowania danych komputerowych samochodu, w tym informacji GPS. „Nic nie zrobiłem, nic nie zrobiłem” – przekonywał Kovalev, kiedy funkcjonariusze wkładali mu kajdanki. Jak na ironię, okazało się, że jeden z agentów FBI, który przesłuchiwał Kovaleva, później doświadczył objawów podobnych do „Syndromu Hawańskiego”.

Tajemniczy szpieg Mustang i zagadka 22Syndromu Hawanskiego22 1 Plotki Miami
Tajemniczy szpieg, Mustang i zagadka „Syndromu Hawańskiego” – source: Monroe County Sheriff’s Office

Mistyczny Syndrom Hawański

Ale co to właściwie jest ten tajemniczy syndrom? Otóż od 2016 roku dyplomaci pracujący w ambasadzie USA w Hawanie zgłaszali nagłe, niewyjaśnione problemy zdrowotne, takie jak ucisk w głowie, bóle głowy lub uszu, zawroty głowy. Pomimo wieloletnich dochodzeń, nadal nie wiemy, co dokładnie jest przyczyną tych dolegliwości. Niektórzy sugerują działanie obcego państwa, inni – masową histerię. Tymczasem Vitalli Kovalev został zwolniony z więzienia na Florydzie w sierpniu 2022 roku, a następnie, według raportu „60 Minutes”, rzekomo udał się do Rosji, gdzie później zginął na froncie w Ukrainie.

Tajemniczy szpieg Mustang i zagadka 22Syndromu Hawanskiego22 Plotki Miami
Tajemniczy szpieg, Mustang i zagadka „Syndromu Hawańskiego” – source: Monroe County Sheriff’s Office

Floridzka Mieszanka Niewiarygodnych Historii

Cóż, jeśli chodzi o Floridę, nawet najdziksze historie wydają się mieć w sobie ziarno prawdy. Czy Vitalli Kovalev był prawdziwym szpiegiem? Czy „Syndrom Hawański” to sprawa międzynarodowej intrygi? A może po prostu przypadek błędnej tożsamości i złego czasu? Jedno jest pewne – na Florydzie nigdy nie brakuje historii, które mogłyby być scenariuszem do kolejnego hitu kina akcji. Tylko tutaj, zamiast popkornu, polecamy trzymać w ręku cytrynową lemoniadę.

Share.