David Beckham, słynny piłkarz, wszczął proces sądowy przeciwko firmie F45 Training, częściowo należącej do aktora Marka Wahlberga, oskarżając ją o niezapłacenie mu należnych honorariów jako globalnego ambasadora marki.

Tło sprawy

W kwietniu 2023 roku firma DB Ventures (DBVL), należąca do Beckhama, wniosła pozew do Sądu Okręgowego Centralnej Kalifornii. Zgodnie z dokumentami sądowymi, które uzyskała stacja NBC News, prawnicy DB Ventures zarzucili F45 Training, gdzie Wahlberg pełni funkcję głównego oficera ds. marki i posiada 36% udziałów, że nie wypłacili Beckhamowi akcji, na które miał prawo po tym, jak firma ta zadebiutowała na giełdzie w lipcu 2021 roku.

Szczegóły umowy

Beckham podpisał pięcioletni kontrakt z F45 Training, australijską firmą fitness, w 2020 roku, mający na celu wspieranie wzrostu marki przed jej pierwszą ofertą publiczną. W ramach umowy Beckham opublikował kilka postów na swoich mediach społecznościowych dotyczących F45 Training, które zostały później usunięte.

Firma zobowiązała się wypłacić Beckhamowi 1,5 miliona dolarów rocznie, a także udostępnić mu akcje, które miały być dostępne sześć miesięcy i ponownie dwanaście miesięcy po debiucie giełdowym firmy. Prawnicy Beckhama twierdzą, że F45 Training nie dokonała transferu i rejestracji akcji aż do około ośmiu miesięcy po umówionym terminie.

Rozwój sytuacji

Cena akcji F45 Training znacząco spadła w ciągu tych ośmiu miesięcy. Prawnicy Beckhama wysłali kilka listów z żądaniem naprawienia domniemanego naruszenia kontraktu. Według pozwu, wartość akcji była o około 9,3 miliona dolarów niższa niż w styczniu 2022 roku. Beckham domaga się teraz 9,3 miliona dolarów, plus dodatkowe 5 milionów dolarów, a także 4,5 miliona dolarów, które twierdzi, że powinien otrzymać za resztę okresu swojej umowy z F45.

Prawnicy firmy przekazali, że udostępnili Beckhama akcje i zaprzeczyli wszystkim zarzutom wymienionym w pozwie. F45 złożyło również wniosek o oddalenie pozwu Beckhama, jednak sędzia odrzucił ten wniosek we wrześniu 2023 roku.

Powiązania między Markiem Wahlbergiem a Davidem Beckhamem

Wahlberg nabył mniejszościowy udział w F45 Training w 2019 roku przez swoją firmę inwestycyjną, wyceniając firmę na 450 milionów dolarów. Cztery lata później, w 2023 roku, został mianowany głównym oficerem ds. marki firmy.

F45 Training ogłosiło partnerstwo z Beckhamem w 2021 roku. Beckham w swoim oświadczeniu ogłaszającym partnerstwo wspomniał, że Wahlberg, którego nazwał przyjacielem, przedstawił mu firmę.

„Od dawna jestem fanem franczyzy F45 i modelu treningowego, odkąd zostałem wprowadzony przez mojego przyjaciela, Marka Wahlberga,” powiedział Beckham.

„To partnerstwo to dla mnie również ekscytujące przedsięwzięcie biznesowe, i nie mogę się doczekać dalszej współpracy z F45, gdy firma będzie kontynuować globalną ekspansję,” dodał gwiazdor piłki nożnej.

Share.